Elengedhetetlen otthoni gépek kezdő bútorépítőknek!

A barkácsolásban is elmondhatjuk, hogy a lelkesedés már fél siker, de ha túl vagyunk a tervezésen és már otthon vannak a leszabott anyagok, akkor jön csak igazán a munka veleje. Az esetek többségében mindenkinek van otthon egy általános kéziszerszám felszerelése, azonban ezekkel nem mindig tudjuk hatékonyan és gyorsan elvégezni az adott feladatot. A DIY (’csináld magad’) barkácsoláshoz a többnél is több elektromos gépet zuhogtat fel az internet, de ezek közül korántsem szükséges mindent beszerezni mondjuk egy polcrendszer elkészítéséhez. Ráadásul sok olyan eszközt is találhatunk, amely ugyan megkönnyíti a munkánkat, de azért elvagyunk nélküle. Ellenben most nézzünk meg néhány elengedhetetlen elektromos gépet, melyektől öröm lesz otthon a fúrás-faragás.

Érdemes az akkumulátoros fúró-csavarbehajtót az alapfelszerelési listánk első helyén szerepeltetni. Biztos nem szükséges meggyőzni ennek az eszköznek a fontosságáról, hiszen a csavarok beillesztése, kiszedése végtelenül macerás, illetve olykor szinte lehetetlen a kézi csavarhúzóval, de lukak kialakítására is használhatjuk ezt a gépet. Vásárlás során azonban érdemes figyelembe venni a teljesítményét, hiszen egy kisebb teljesítményű gép árban csábító lehet, hiszen jóval olcsóbb nagyobb teherbírású rokonánál, ráadásul könnyű és szűkebb helyekre is beférünk vele, de egy nagyobb bútor összeszereléséhez már biztosan nem lesz elég. Akkumulátoros gépeknél hosszú távon érdemes kettő akkumulátort beszerezni, hogyha lemerülne az egyik, tudjuk folytatni a barkácsmunkát a másikkal.

A sorban következik a dekopírfűrész, más néven a szúrófűrész, amely szintén jó, ha van otthon. A fúróhoz hasonlóan itt is elmondhatjuk, hogy a kézi változata nem minden esetben bizonyul hatékonynak, és bár durva szerszám, sokszor életmentő lehet. Ha a bútor méretlevétele mégsem volt tökéletes és a lapszabászatról hazaérve döbbenünk rá, hogy 1-2 cm-el hosszabb lapot vágattunk, akkor sincs veszve minden! Ha dekopírfűrésszel vágunk laminált forgácslapot (mely kitűnő bútoralapanyag), akkor viszont könnyen megsérthetjük a külső részen lévő, szép laminátumot. Ennek elkerülése végett érdemes előkarcolni például sniccerrel a levágandó részt, és ha kellőképpen pontosak és óvatosak vagyunk, valamint finomabb fogazású fűrészlapot használunk, akkor nem lesz gond.

Végül a csiszolók közül talán a deltacsiszoló az, amit a kezdő szettbe ajánlani tudunk, melynek speciális, háromszög alakú csiszolófeje van (nevét is erről kapta). Ha arra van szükségünk, hogy sarkokon, éleken vagy nehezen elérhető részeken dolgozzunk, akkor ez a gép tökéletesen megfelelő. Azonban tudnunk kell, hogy ez az eszköz inkább a finomabb csiszolómunkákat tudja elvégezni, viszonylag kisebb felületen, emiatt nagyobb deszkák festékeltávolítására kevéssé alkalmas. Utóbbira használjunk nagyobb teljesítményű szalagcsiszolókat.

Ha az ember belemerítkezik az otthoni barkácsmunkába, bizony nagy a csábítás, hogy ne szerezze be azonnal az ilyen vagy olyan elektromos gépeket a munkájához. Ilyenkor mindig gondolkodjunk hosszú távon és csak olyan gépre ruházzunk be, amelyet egynél azért mégiscsak többször fogunk használni. Ha érdekel a bútorépítés és szívesen beleugranál a mélyvízbe, akkor szívesen látunk, térj be hozzánk lapszabászatunkra!