Miből készül? A lapszabászat anyagai.
Ha esztétikai vagy éppen praktikus okokból egyedi bútort készítenénk, vagy csak egyszerűen szeretünk otthon alkotni, akkor nagy valószínűséggel szükségünk lesz lapszabászatra. Mielőtt azonban még a tervezésnek nekilátnánk, érdemes átgondolni, hogy milyen anyagokból válogathatunk! Így nemcsak kellemetlen meglepetésektől kímélhetjük meg magunkat, de időt és pénzt is spórolhatunk. Mutatjuk, hogy melyek a leggyakoribb, otthoni bútorépítésnél is előkerülő faanyagok!
Mielőtt belemerülnénk a munkalapok, farostlemezek és MDF lapok világába mindenképpen meg kell említenünk a tömör fát is, mint megoldást. Ha valaki csodálatos, naturalista élményre vágyik, és nem ragaszkodik az egységes megjelenéshez, akkor annak kiváló választás. Viszont a nehéz kezelhetősége és az ára miatt a házilag készített bútorokhoz inkább
a méretre vágható, fa alapú anyagokat részesítik előnyben.
A natúr forgácslapot ugyan nem használjuk fel látványos helyeken, mégis megérdemli, hogy az elsők között említsük, hiszen több fa alapú bútor anyagának alapja. Anyaga a nevében már részben benne van: középen nagyobb, az alsó felső részen pedig kisebb méretű faforgácsok vannak, melyeket a készítés során összepréselnek.
A következő, látványosnak közel sem mondható anyagunk a farostlemez. Ezt, a könnyen hajlítható és jól kezelhető anyagot rostkötegek ragasztásával és préselésével készítik. Egyáltalán nem terhelhető és a nedvességet sem bírja, de száraz, nem túl hideg helyen hátlapként vagy fiókok aljaként kiváló szolgálatot tesz.
Az a tény, hogy nem fogunk tömör fából bútort építeni még korántsem jelenti azt, hogy le kellene mondanunk bármilyen formában az igényes és ízléses megjelenésről vagy a praktikus használhatóságról. A laminált forgácslap kitűnő választás szekrényekhez, polcokhoz és az ún. bútorfrontokhoz (pl.: fiókok, szekrényajtók) is. Ennek alapja a forgácslap, melyre rájön maga a laminátum, mely olyan többrétegű papír, amit műgyantával itatnak át. A laminált forgácslapba nem lehet mintázatokat marni, cserébe válogathatunk a különböző színek és a
változatos textúrák (fa, fém, kő stb.) között.
A gyakran használt munkalap szintén forgácslapból készül, melynek felszínére egy jó minőségű, kopásálló anyagot préselnek. Itt sem kell aggódni a színek és mintázatok mennyisége terén, bőven van miből válogatni. A munkalap a konyhabútorok alapja, hiszen kopás- és hőállóság jellemzi.
Már biztosan találkoztál az MDF lappal, mely tulajdonképpen préseléssel készül, homogén farostokból (esetleg gyantával). Igen változatos, festett és fóliázott változata is létezik, emiatt kifejezetten esztétikus lehet (egyszerű mivolta ellenére), tökéletes választás bútorfrontokra. Legnagyobb előnye, hogy kiválóan megmunkálható, tömör alapanyag.
A teljesség igénye nélkül következzen az utolsó bemutatott anyagunk, az OSB lap. Készítése során olyan elrendezésben állítják elő ezt az anyagot, mely garantáltan stabil és szilárd. Esztétikáját tekintve lakásba, bútoranyagnak nemigen való, cserébe viszont garázsba szívesen használják szekrényekhez, polcokhoz, de nagyobb volumenű építmények (pl.: kerti tároló)
alapjának is tökéletesen megfelelő.
Ha tanácstalan vagy az anyagválasztással kapcsolatban vagy csak egy kis segítségre lenne szükséged, akkor nyugodtan keress minket bizalommal!